První novomanželský tanec je nejen českou, ale dokonce světovou tradicí, a ke svatbě jednoduše patří. Zatímco některé páry se na tento okamžik těší a pečlivě pilují techniku tance, jiní první tanec vnímají jako stresující úkol, kdy se jim při pouhé představě publika v podobě svatebních hostů a neutuchajícího zvuku závěrky fotoaparátu podlamují kolena.

První tanec je tradice, nikoli povinnost

Ačkoli je první tanec novomanželů považován za tradici, rozhodně na něj nelze hledět jako na povinnost. Je to jen a jen vaše svatba a jeden z nejdůležitějších dní ve vašem životě. Proto záleží pouze na vás, zda první tanec zařadíte do svatebního programu. Máme zkušenosti s páry novomanželů, kteří tuto záležitost ze svatebního večera zcela vyškrtli, a nikdo jim to nevyčítal.

Setkáváme se v podstatě s dvěma základními variantami, jak svatební tanec probíhá. Ženich s nevěstou jsou vždy prvními, kdo se do tance pustí. Ostatní svatebčané je zpravidla obestoupí a v kruhu (či jiném útvaru) je povzbuzují. Etiketa říká, že následuje tanec nevěsty s jejím otcem, přičemž ženich tancuje s nevěstinou matkou. Poté se tyto rodinné páry prohodí. Výše popsané probíhá buď stále při první skladbě, nebo se rodinní příslušníci přidají až při skladbě další. Zažili jsme již i tři “první” tance.

Nicméně si s dodržováním etikety prvního tance nemusíte příliš lámat hlavu, žádná z variant není nějak zvlášť ustálená a nejlépe uděláte, když si vše naplánujete dle vlastního uvážení.

Odhodlali jste se? Teď vyberte tanec

První tanec
První tanec

Pokud se pro první tanec rozhodnete a společně zpečetíte vstup do nového života tímto romantickým okamžikem, vyberte pečlivě techniku tance. Ne všichni jsme totiž rodilými tanečníky a pohyb nemusíme mít nutně v těle. Vyberte proto takový tanec, který zvládnete oba – jak ženich, tak i nevěsta.  

Nejčastější a zároveň nejjednodušší je klasický ploužák, ke kterému nepotřebujete kdovíjaké nadání, a popravdě – volí jej naprostá většina novomanželů. Nemáte-li tedy chuť nacvičovat něco mimořádného, bude ploužák coby první svatební tanec zcela dostačující.

Máte-li pro tancování vlohy nebo patříte-li k lidem, kteří taneční kurzy na střední vyloženě neprotrpěli možná budete chtít nazkoušet i některý ze standardních tanců. Zde je třeba konzultace s kapelou, protože narozdíl od ploužáku se klasické tance nedají napasovat na všechny rytmy.

Živá hudba pro ten nejlepší zážitek

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ tance, potřebujete k němu hudbu. Ideálně pak hudbu hranou kapelou Yezz 🙂 Postaráme se o to, aby byl váš první tanec dokonalý do posledního detailu.

Tu pravou skladbu pro Váš první tanec si můžete vybrat z našeho setlistu, který vám na vyžádání rádi zašleme. Kontaktovat nás můžete ideáně prostřednictvím formuláře. V případě, že již máte vybranou písničku, a my ji v našem repertoáru nemáme, nebráníme se individuální domluvě. Vždy chceme, aby byl váš Den perfektní!

Nejednou se nám stalo, že ženich s nevěstou trvali na skladbě, kterou měli spojenou s nějakým prožitkem nebo ji oba milovali, a my ji nebyli schopni zahrát. Například obsahovala syntezátory nebo stěžejní linku nástroje, který v kapele nemáme. I když možnost živé hudby bývá ta nejlepší, pro takové přležitosti nabízíme možnost reprodukované hudby.

Tak nebo tak, s výběrem všech atributů prvního tance vždy berte ohled zejména na sebe. My vám vyjdeme maximálně vstříc a vytvoříme nejlepší možnou atmosféru. První tanec novomanželů by měl být především zážitkem, na který budete vzpomínat, a který si s úsměvem na tváři budete i po několika letech přehrávat v paměti.