zdroj: portretista.cz
zdroj: portretista.cz

Proběhla u vás v nedávné době žádost o ruku a následné zásnuby? To znamená, že je čas začít plánovat svatbu. Zejména pro mnoho dívek a žen je to jedno z nejhezčích životních období.

Při plánování svatby je důležité zařídit mnoho věcí, a pokud chcete svatbu krásnou a pohádkovou, vhodné je začít včas. Kromě výběru kapely je jednou z důležitých položek na seznamu i výběr svatebního fotografa.

Proč je dobrý svatební fotograf tak důležitý?

Svatební fotografie jsou hmatatelné vzpomínky, které vám váš nejkrásnější den budou připomínat možná i po celý život. Při prohlížení fotografií si vybavíte všechny ty nádherné okamžiky, a zase se budete moci přenést do svého dne D.

Pro kvalitní fotografie je potřeba vybrat zkušeného fotografa, který odvede dobrou práci a váš den zdokumentuje od rána až po večerní zábavu a vytvoří tak průřez celým dnem. Pozor, zkušení fotografové jdou na dračku, a je důležité si termín zamluvit dostatečně včas.

zdroj: portretista.cz
zdroj: portretista.cz

Jak vybrat fotografa?

  1. V ideálním případě se pokuste získat na fotografa doporučení. Doporučení je totiž nejlepší formou reklamy. My s kapelou doporučujeme fotografa Jiřího Majera, který vám pomůže na fotografiích zdokumentovat celý váš svatební den od ranních příprav, přes obřad až po zábavu.
  2. Prvním krokem by mělo být prohlédnutí fotografova portfolia na webových stránkách. Ujistěte se, že vám jeho styl opravdu sedí. Případně si sjednejte osobní schůzku a domluvte se na podrobnostech. 
  3. Důležitým kritériem pro výběr může být i skutečnost, zda je fotograf ochoten přijet za vámi kamkoliv.
  4. Chcete na své svatbě oblíbený fotokoutek, ve kterém by vám vaši hosté zanechávali vtipné i milé vzpomínky v podobě okamžitě vytištěných fotografií? Pokud se o tohle zpestření na své svatbě nechcete připravit, snažte se najít fotografa, který má ve své nabídce i tuto službu.
  5. Co fotograf, to jiné služby, jiný přístup. Aby byl váš den perfektní a všechny důležité okamžiky pečlivě zaznamenané, měli byste dobře zvážit, kterého fotografa oslovíte. Při výběru můžete pokládat základní otázky typu:
  • kolik fotografií dostanete?
  • je v ceně balíčku zahrnuto i cestovné?
  • kolik hodin fotograf stráví na vaší stavbě?
  • za jak dlouho získáte upravené fotografie?

 

Kvalita nebo kvantita?

U zkušených fotografů musíte počítat s tím, že si na své fotografie budete muset nějakou dobu počkat. Během sezóny mají zakázky téměř každý víkend, a ke zpracování tedy mají mnoho materiálů. Většinou se jedná přibližně o dobu jednoho měsíce.

Fotografie je potřeba pečlivě prohlédnout, vytřídit, upravit, vybrat ty nejlepší k tisku, a to vše zabere poměrně dost času. Pokud fotografové nabízejí vyhotovení fotografií v nezvykle krátké době, je na místě být na pozoru a výběr fotografa ještě jednou zvážit.

 

zdroj: portretista.cz
zdroj: portretista.cz

Máte své oblíbené místo?

Ještě než začnete vybírat fotografa, možná budete mít jasno o místě, kde chcete fotografie pořídit. Nějaké vaše oblíbené místo, ke kterému vás pojí vzpomínky nebo silná citová vazba. Při informační schůzce s fotografem s ním proberte právě vaše přání a požadavky, abyste mohli společně naplánovat realizaci vašich svatebních fotografií. Rozhodně se nebojte své přání vyslovit nahlas.

 

Nebojte se originality

Jestliže nechcete tuctové a fádní fotografie, výběr fotografa je o to důležitější. Dobře si prohlédněte portfolia a dle toho vybírejte. Pokud si přejete něco neotřelého a originálního, může se to odrazit na ceně fotografových služeb.

Většina snoubenců jde do svatby s cílem absolvovat ji jen jednou v životě, a proto je připravena do kvalitních a originálních fotografií investovat patřičné finanční náklady.

Svatební fotografie budou připomínkou vašeho krásného dne pro vás, vaši rodinu i přátele. S výběrem dobrého fotografa tedy opravdu neotálejte a zajistěte si jej v dostatečném předstihu. Fotografie ze svatby mohou být mimochodem také odrazovým můstkem pro fotodárky pro vaše nejbližší. Na jejich kvalitě opravdu záleží.